Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

A motorolaj API besorolása: mit kell róla tudni?

A motorolaj API besorolása: mit kell róla tudni?

A motorolaj az API besorolás mellett más minősítésekkel is rendelkezik. Ezek fontos információt tartalmaznak a minőségi osztályozásról, milyen autóhoz és motorhoz lehet egyáltalán használni az adott adalékot. Az API rendszer segít a szerelőknek és tulajdonosoknak a motorolaj kiválasztása során.

A motorolaj API besorolás: milyen jelölésekkel találkozhatunk?

Az API az American Petroleum Institute rövidítése, ami az Amerikai Kőolajipari Intézetet takarja. Már 1947-ben megalkotta a rendszerét, külön a benzines és külön a dízeles autókra. Némi kompromisszummal Európában is használható a rendszer, általában a motorkerékpároknál alkalmazzák. A különböző motorolajok leírásában találkozhatunk a különböző jelölésekkel. Az osztályozás az adalékanyag kopásvédelmét, teljesítőképességét, illetve egyéb technikai tulajdonságait veszi figyelembe. 

Két nagy kategóriával találkozhatunk az API esetében. Ott van az S kategória (Service), ami a benzinmotorokhoz használatos. A dízeles változatokhoz pedig a C kategóriát (Commercial) kell keresni. Az S vagy C betű után következő másik két betű fogja megmutatni a motorolaj minőségi szintjét. Egyszerűen nézve: minél távolabb van a betű az ABC-ben, annál fejlettebb, jobb a minősítése. 

Az API SA egy alapvető teljesítőképességű olaj, amit már modern motorokban nem használnak. Az API SB kifejezetten régi gépekhez használatos, alacsony a teljesítménye. Az API SC, SD és SE az 1960-as és 1970-es években voltak elterjedtek. Az 1980-as években az API SF-et alkalmazták, ami már a kopás és oxidáció ellen jobban védett.

1989 után AP SG, 1994-től API SH, 1996-tól API SJ, ezredfordulótól API SL, 2004-től API SM, 2010-től API SN, a legújabb pedig az API SP, ami egy 2020-ban bevezetett szabvány, a modern turbófeltöltős és hibrid motorok igényeit is kielégíti. 

A dízelmotorokhoz használatos, C kategóriás adalékok is hasonló utat jártak be. Az első az API CA volt az 1940-es években, amit az API CB, CC, CD, CE és CF követett. A nagy teljesítőképességű olajok az 1990-es évektől jelentek meg, az API CG-4 és CH-4 jelöléssel. A különböző emissziós szabványokhoz is igazodniuk kellett, illetve az sem mindegy, hogy mennyi idő a motorolaj szavatossága. Az API CK-4 2016-ban jelent meg, ami magasabb teljesítőképességet biztosít. A legújabb az API FA-4, ami az ultraalacsony viszkozitású, energiatakarékos olajokhoz kifejlesztett minősítés.

Milyen besorolásokkal találkozhatunk még?

A motorolaj az API besorolás mellett más szabványok minősítéseivel is rendelkezhet. Európában az ACEA (European Automobile Manufacturers Association) szigorú emissziós és teljesítőképességi követelményeket ír elő. A jelölések általában például A1/B1, A3/B3, C2 vagy E4 formában jelennek meg, amelyek különböző motor- és járműtípusokra vonatkoznak. 

A JASO (Japanese Automotive Standards Organization) se maradhat ki a felsorolásból, ami leginkább motorkerékpárokhoz és kisebb gépjárművekhez alkalmaz szabványokat. Az említetteken kívül ott van még az ILSAC és az OEM-specifikációk is.

A megfelelő motorolaj kiválasztása

A legegyszerűbb, ha a gyártói előírásokat követjük a vásárlás során. Nézzük meg, hogy milyen besorolásokat, minősítéseket javasol. Győződjünk meg arról, hogy az olaj az adott motor típusához (benzin vagy dízel) szintén megfelel. A viszkozitás, illetve a környezetvédelmi mutatók is szintén fontosak lehetnek. Webáruházunk kínálatában minden járműhöz megtalálhatjuk a megfelelő adalékanyagot, ami kiváló teljesítményt nyújt használat során.

Az oldal tetejére
GINOP logó Széchenyi Terv Plusz logó