Az olajcsere periódus szerepe
Még mielőtt az olajcsere fontosságára rátérünk, érdemes megismerkedni a motorolajok feladatával. A fő célja az olajnak, hogy csökkentse a motor belső alkatrészei közötti súrlódás mértékét. Eltávolítja a szennyeződéseket és lerakódásokat. Azonban még a minőségi motorolajok is idővel elveszítik a kenőképességüket, oxidálódnak. A különbség a prémium és az átlagos termék között az, hogy előbbi sokkal hosszabb élettartammal rendelkezik, illetve jobb teljesítményt tud kihozni a motorból.
Mi történik, ha az olajcsere periódust nem vesszük figyelembe? A motor kopása sokkal nagyobb lesz. Az elhasználódott olaj nem tudja hatékonyan csökkenteni a súrlódást, így az alkatrészek is nagyobb eséllyel sérülnek meg. Az egész motor túlmelegedhet, az olaj hőelvezető képessége csökken, illetve a mozgó elemek is jobban egymáshoz érnek működés közben. A szennyeződések sem lesznek eltávolítva, amelyek a teljesítményre is káros hatással vannak. Az olajcsere periódus elhanyagolása komoly károkat, teljesítménycsökkenést és a meghibásodást okozhat.
A munkafolyamatról
Az olajcsere viszonylag gyorsan és hatékonyan elvégezhető. Olykor érdemes szakemberre bízni a folyamatot, de általában a műhelyben, a garázsban is megoldható. Maga az olajcsere több műveletet is jelent egyszerre.
- Először le kell ereszteni a régi olajat.
- A leeresztő csavart le kell tekerni és várni, amíg kifolyik az összes motorolaj.
- Az olajszűrőt is ki kell cserélni, hogy az összegyűjtött szennyeződésektől megszabaduljunk. Ezt követően jöhet az új olaj betöltése, aminek meg kell felelnie a jármű gyártói előírásainak mennyiségbe, minőségben és típusban egyaránt.
- Ellenőrizzük az olajszintet, majd egy rövid teszt körrel bizonyosodjunk meg arról, hogy helyesen jár a motor!
A vásárlás során a motorolaj API besorolása is fontos tényező lehet.
Mire kell figyelni az egyes járműtípusoknál?
Az olajcsere periódus több tényezőtől is függ. Az olaj minősége és a használati körülmények mellett fontos a jármű típusa is. A személyautóknál hagyományos ásványi alapú motorolajoknál 5-7 ezer kilométerenként kell megejteni a cserét. Félszintetikusnál ez már 7-10 ezer kilométer, szintetikusnál pedig a 15 ezer kilométert is elérheti.
Dízelmotoros járműveknél 15-20 ezer kilométeres periódust javasolnak és szintetikus olajat. Motorkerékpároknál ez a paraméter már 4-6 ezer kilométer körül alakul. A teherautók, haszongépjárművek nagyobb igénybevételnek vannak kitéve. Itt az olajcsere periódus gyakran 20-30 ezer km is lehet. A mezőgazdasági gépeknél nem kilométerben, hanem sokszor üzemórákban adják meg ezt a paramétert.
Az új olaj vásárlásánál figyelni kell a viszkozitásra, ami meghatározza, hogy a termék milyen hőmérsékleten képes megfelelően működni. A motorolaj típusa lehet ásványi, félszintetikus és szintetikus. Ellenőrizni kell a szabványokat, gyártói előírásokat is. Vannak különleges igénnyel rendelkező járművek is.
Felkészülés minden helyzetre
Ma már minden autóhoz, géphez könnyedén beszerezhetjük a megfelelő olajat. Webáruházunk kínálatában többféle motorolaj elérhető, így a személyautóktól kezdve a teherautókon át a mezőgazdasági berendezésekig mindenhez megtalálhatjuk a megfelelőt.