Miért számít az olajok viszkozitása?
Ha megnézzük a különböző motorolajok felhozatalát, akkor láthatjuk, hogy mindegyik termék nevében találhatunk egy számsort. Ez jelöli, hogy az adott kenőanyag milyen viszkozitással rendelkezik. Ez a motorolajok mellett minden más kenőolaj szempontjából az egyik, ha nem a legfontosabb paraméter. Ez ugyanis az egész készítmény hatékonyságát, védelmét és teljesítményét meghatározza.
A viszkozitás kifejezést a folyadékok esetében használjuk, ami megmutatja, hogy milyen ellenállási mértékkel rendelkezik csúszó igénybevétellel szemben. A méz, az étolaj és a motorolaj sokkal nagyobb viszkozitással rendelkezik, mint például a víz. Ezért is nevezik őket nagy viszkozitású folyadéknak, míg a az alacsonyakat “hígnak” vagy könnyen folyónak.
Fontos azt is kiemelni, hogy a motorolajok és más kenőanyagok eltérő viszkozitással rendelkezni, ami éppen függ attól is, hogy hol használjuk őket. Ugyanis az egyes berendezéseknek, motoroknak különböző igényeik lehetnek. A motorolajok esetében a viszkozitási érték minél alacsonyabb, az olaj annál jobban áramlik. Konkrét példával szemléltetve: az 5W30-as könnyebben áramlik indításkor, mint a 10W30-as, utóbbi pedig működési körülmények között áramlik jobban, mint a 10W40-es.
Általában két számadattal találkozhatunk a kenőanyagok nevében. A 15W40 motorolajoknál például a 15W azt jelenti, hogy hideg működési környezetben (azaz indításkor) milyen könnyedén áramlik a kenőolaj. A második szám mutatja meg, hogy normál működési körülmények között, üzemi hőfokon hogyan viselkedik, milyen a viszkozitása. Mindkettő nagyon fontos paraméter, ugyanis a 15W30 és a 15W40 ugyan indításkor ugyanúgy fog áramlani, de menet közben már teljesen másképp fog reagálni a magasabb hőmérsékletre.
A berendezés dönti el, hogy melyik kenőanyag lesz a megfelelő
Az olajok viszkozitása a motorolajok mellett a többi kenőolaj esetében is kiemelten fontos. Lehet az egy ipari gép, egy egyszerű kerti kisgép vagy valamilyen kétütemű motort használó eszköz, eltérő igényekkel fogunk találkozni.
Ha új adagot kell rendelni a kenőanyagból, akkor a legjobb megoldás az, ha szépen felcsapjuk az adott berendezés gyári leírását és/vagy megnézzük az eddig használt kiegészítő paramétereit. Az autók, ipari gépek és más berendezések esetében is pontosan meg van határozva az, hogy milyen viszkozitású olajat lehet és érdemes használni. Nem érdemes ettől eltérni, mivel annak több kockázata is van.
Egyrészt nem fog a kenőolaj megfelelő védelmet nyújtani a mozgó alkatrészeknek, az olajfilmréteg létre sem jön vagy nagyon vékony lesz, így a folyamatos súrlódás roncsolni fogja az egyes elemeket, a motor, a gép túlmelegedhet és roncsolódhat. Másrészt szélsőséges esetben maga a kenőanyag el is tömítheti az egész eszközt, fennakadásokat okozva.
Ugyanolyan viszkozitás mellett is van különbség
Ez pedig a termék minőségéből adódik. Elsőre nem biztos, hogy van különbség két 10W40-es motorolaj között, ilyenkor érdemes megnézni az összetételt, valamint a gyártót. Webáruházunk kínálatában minőségi termékek közül lehet válogatni.