Mik az elvárások a fékfolyadékokkal szemben?
Mivel ezek hidraulikus folyadékok, ezért az a feladatuk, hogy továbbítsák a fékerőt a pedál lenyomásakor a kerekekig. Ez az erőátvitel viszont idővel csökkenhet. Ekkor érezhetjük azt, hogy felpuhult a fék és egyre inkább „nyúlósan“ fog. Ez azért történik, mert folyamatosan nedvességet vesznek fel a levegőből, ami miatt egy idő után eléri a forráspontja a határértéket. Ha felforr, akkor felhabosodik, apró buborékok keletkeznek a rendszerben.
A fékfolyadékok szinte összenyomhatatlanok, viszont a gázokkal már más a helyzet. A szakértők ajánlása szerint, érdemes 2 évente cserélni, a biztonságos közlekedés érdekében. Érthető módon, ezt sokan hajlamosak hanyagolni, hiszen a városban nem túl intenzív a fékhasználat, ezért átlagos használat esetén, a már alacsony forráspontú folyadék is megfelelően működik. Viszont, amikor egy tartós lejtmenet következik, ahol valóban szükség lenne a fékerőre, akkor az csökkeni kezd a kerékfék közelében, mivel a folyadék felforr.
Mi a helyzet keverhetőséggel? Amint tudjuk, különböző DOT osztályok léteznek. Ezeknek a keverése nem ajánlott, de nem is tilos. Amennyiben nem vagyunk biztosak abban, hogy milyen fékfolyadék való a járművünkbe, kérjük szakember segítségét. Ideális esetben sokkal jobban járunk, ha a gyártó által meghatározott típust alkalmazzuk.
A DOT3 és DOT4, DOT4+ fékfolyadékok glikol bázisúak, a DOT 5 viszont szilikon bázisú. Értelemszerűen, ez utóbbi csak olyan rendszerekben alkalmazható, ahol eleve szilikon bázisú fékfolyadékot használtak. A DOT 5.1 viszont már szilikont sem tartalmaz. Az emeltebb szabványú (DOT 4+, DOT5.1) gyorsabb reakcióidőt biztosítanak.