Egy kis körültekintéssel jobb hatásfok érhető el, amennyiben sikerül kiválasztani a célnak megfelelő kenőzsírt. Akkor kerül felhasználásra, amikor már az olaj nem lenne praktikus, mivel egyszerűen kifolyna a kenési pontból. Az összetevőit tekintve 3 fő részből tevődik össze, ezek alkotják a szerkezetét:
- Az alapolaj felelős a kenésért
- Sűrítőket tartalmaz, amelyek a kenőzsír vázszerkezetét adják
- A további adalékok pedig a termék egyedi tulajdonságait hivatottak meghatározni
A felhasználási terület alapján határozható meg a legegyszerűbben, hogy milyen kenőzsírra van szükség. A közlekedésben, a járművekhez főként ásványolaj bázisú kenőzsírok kerülnek felhasználásra. A szintetikus olajat tartalmazó változatok inkább az ipari alkalmazások esetében elterjedtek. Jól bírják a szélsőséges hőmérsékleti viszonyokat, ezért széles hőmérséklettartományon belül képesek megteremteni a gépek optimális működéséhez szükséges körülményeket. Speciális környezetben, akár vákuumban is megfelelő kenést biztosítanak.
A kenőzsír viszkozitása az egyik legfontosabb tényező a választás során. Hogyha kisebb terhelésű, de magas fordulatszámú alkalmazáshoz van szükség kenőzsírra, akkor egy 20 cSt körüli értékkel rendelkező termék lesz az ideális választás. Az általános golyóscsapágyak ideális kenőanyaga a 80-200 cSt viszkozitású értékkel rendelkező alapolaj. A nagy terhelés és a lassú fordulatszám, ami rendszerint ipari körülmények között valósul meg, már 150-500 cSt alapolaj viszkozitást igényel.
A kenőzsírok továbbá két nagy csoportra oszthatóak a sűrítők szerint, ami lehet szappan vagy nem szappan alapú. További adalékok hozzáadásával növelhető a zsír oxidációgátló, nyomásálló, korróziógátló stb. tulajdonsága.