Mire szolgál pontosan a hajtóműolaj?
Elsősorban ez biztosítja, hogy a váltás mindig könnyű és pontos legyen. Egy olyan rendszerben, ahol az olaj már elveszítette a pozitív tulajdonságait, sokkal nehézkesebbé, hangosabbá és pontatlanabbá válik a rendszer. A hajtóműolaj cseréje nem hétköznapi feladat, ezért a gyártók különösen nagy figyelmet fordítanak arra, hogy erre minél ritkábban legyen szükség. Tehát ebből következik, hogy mindenképpen minőséginek, tartósnak kell lennie. Ehhez pedig magas teherbíró képességre, hőstabilitásra, anti-korróziós tulajdonságra, tömítésregeneráló adalékra és nem utolsósorban optimális viszkozitásra van szükség
A hajtóműolaj viszkozitása
Talán az egyik legfontosabb dolog ezzel kapcsolatban, amit mindenképp szem előtt kell tartani, hogy a hajtóműolaj viszkozitása nem variálható úgy, mint a motorolajok esetében. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az egyfokozatú olaj (pl. 80W), nem váltható ki többfokozatúval (80W90). Nem véletlenül írta elő a gyártó az adott rendszerben az egyfokozatú olaj használatát. Többfokozatúban található viszkozitásmódosító adalék ebben az esetben „elnyíródna“ a rendszerben, amitől elveszítené a viszkozitását.
Hajtóműolaj automata váltókhoz
Akárcsak a kínálatban található MOL ATF, az automata váltóolajok (ATF olaj) külön kategóriát képeznek. Egészen komplex feladatok ellátására lett tervezve, úgy, mint a forgatónyomaték átvitele, a motortól egészen a mechanikus áttételek behajtótengelyéhez. Keni a csapágyakat, az olajfürdős kuplungot, a fogaskerekeket, hűti a sebességváltót, sőt, a fékszalagok zárásáért és nyitásáért is felelős.