Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Mire jó a motorolaj-bevizsgálás? Mikor használják?

Mire jó a motorolaj-bevizsgálás? Mikor használják?

A motorolaj-bevizsgálás segít abban, hogy a járművek, gépek, berendezések és egyben az adalék állapotát nyomon kövessük. Ez egy bevett módszer arra, hogy a komolyabb meghibásodások, rejtett problémák felszínre kerüljenek. A műveletet csak speciális műszerekkel lehet elvégezni.

A motorolaj-bevizsgálás előnyei

Az eljárásról és más hasonló praktikákról érdemes bővebben olvasni blogunkban, hogy pontosan tudjuk, hogyan kell használni a motorolajakat, melyikre van szükség, és milyen jelekre kell figyelni a járművek, gépek mindennapos működtetése során. 

Az olajdiagnosztika lényege tulajdonképpen az, hogy a motorral, berendezésekkel kölcsönhatásban lévő adalékanyag magán viseli a motor, a hajtóművek és hidraulikus rendszerek üzemszerű vagy éppen rendellenes működésének nyomait. Az eljárás segítségével tudomást szerezhetünk a kezdődő meghibásodásokról, alkatrészek elhasználódásáról, és megelőzhetjük a komolyabb kiadásokat, vagy akár a halmozódott károsodásokat.

Költséghatékony módszer, mivel az olajminták rendszeres vizsgálata sokkal olcsóbb, mint a javítások költsége, vagy az, hogy kompletten átnézetjük egy szerelővel az összes berendezést, alkatrészt. A legnagyobb előny természetesen az, hogy már korai szakaszban felismerhetjük a problémákat, de emellett a motorolaj-bevizsgálás feltárja a sokszor más módon nem észlelhető károkat is. 

A nagyobb munkagépek esetén az állásidő csökkenthető vagy akár meg is szüntethető. A karbantartási költségeken nagymértékben tudunk faragni. Az olaj és a hűtőfolyadék csereperiódusa is optimalizálható. A munkagépek, járművek megbízhatósága, teherbírása és teljesítménye pedig növekedni fog.

Jobban kihasználhatjuk az adott motorolajat, később kell újabb adagot beszerezni. Az alkatrészek állapotáról komolyabb fizikai beavatkozás nélkül kaphatunk részletes képet. Egy nagyobb vállalkozás esetén az egész géppark élettartama növekedhet. Az üzemeltetési és karbantartási folyamatok sokkal tervezhetőbbek lesznek. Továbbá arról is pontos képet kapunk, hogy benzines autóhoz mi alapján válasszunk motorolajat a későbbiekben.

Mikor végezzük el a bevizsgálást?

A motorolaj-bevizsgálás egy viszonylag egyszerű és gyors folyamat, ami három részből áll. Az első a mintavétel, amit speciális eszközzel végeznek el. Utána következik a laboratóriumi elemzés. Figyelik a szennyeződés mértékét és összetételét, a viszkozitást, az adalékanyag teljes állapotát, és még egy sor más paramétert is. 

Végül a kapott eredményeket elemzik, amelyek alapján le lehet vonni a következtetéseket. A motorolaj-bevizsgálás általában a rendszeres karbantartás részét képezi. Nagy teljesítményű és/vagy nagy igénybevételnek kitett motorok esetében indokolt odafigyelni az adalékanyag állapotára.

Ha motorhiba lép fel, például túlhevül, zajosabb a szokásosnál, esetleg más rendellenességet észlelünk, szintén érdemes bevizsgálni a motorolajat. Használt jármű vásárlásánál is érdemes ezzel kezdeni az állapotfelmérést, hogy pontos és részletes képet kapjunk arról, mivel állunk szemben, és mire számíthatunk az autótól hosszú távon.

Milyen a jó minta?


Nem mindegy, hogy a motorolaj-bevizsgálás hogyan történik. Akkor kell elvégezni, amikor már egy ideje használatban van az adalékanyag. A külső szennyeződéseket el kell kerülni a mintavétel során, mert azok torzíthatják az eredményt. Ipari berendezések esetében érdemes ugyanolyan időközönként elvégezni a műveletet. Ha pedig minőségi motorolajra, adalékanyagra van szükség, webáruházunk kínálatában minden beszerezhető.

Az oldal tetejére
GINOP logó Széchenyi Terv Plusz logó