A fékrendszer működése és a fékfolyadék cseréje
Még mielőtt a csere részleteibe belenézünk, érdemes pár szót ejteni magáról a fékrendszerről. Ajánlott megérteni, hogy pontosan hogyan működnek a járművekben található fontosabb berendezések, rendszerek. Erről rengeteg anyagot lehet olvasni, ami segít abban, hogy a kiegészítők vásárlása során a megfelelő terméket válasszuk ki és használjuk.
A fékrendszer feladata egyértelmű: az autó lassítása, megállítása és rögzítése álló helyzetben. A rendszer működése azonban már nem ilyen egyszerű, nagyon komplex és rengeteg elemből áll össze.
Elég csak egy példát megnézni ehhez: amikor 80 km/h sebességgel haladunk az úton és észleljük, hogy az előttünk haladó autós hirtelen fékezik, arra azonnal reagálni kell. Ez a reakcióidő általában 0,5 másodperc, ennyi idő kell, hogy rátapossunk a fékpedálra és elindul egy bonyolult műszaki folyamat, ami az autó megállásához vezet.
A pedál elmozdulása során nyomás keletkezik a főfékhengeren, amit a fékcsövek továbbítanak a munkahengerhez. A henger erővé konvertálja a nyomást, a fékbetétet pedig a féktárcsához szorítja. A súrlódás hőt képez, lassítja, majd megállítja az abroncsokat. De mégis hogyan kerül a képbe a fékfolyadék?
A csövekben található a folyadék, ami a legfontosabb része a hidraulikus rendszernek. Nélküle a fék egyáltalán nem fog működni. Ez a közeg képes a csőrendszeren keresztül továbbítani a nyomást, ami a fékhatást fogja kifejteni. Fontos, hogy a folyamatos használat miatt a fékfolyadék mennyisége csökkenni fog, valamint a tulajdonságai is romlanak majd, ezért is van szükség cserére.
Mikor jön el a csere ideje?
Ez az egyik legnagyobb kérdés általában, amit az követ, hogy pontosan melyik fékfolyadék lesz a megfelelő. Utóbbira a válasz nagyon egyszerű, mivel több minőségi termék is elérhető a piacon. Ott van például a Prelix DOT 3, ami a szabványok által előírtnál magasabb forráspont értékkel rendelkezik.
A fékfolyadék cseréje általában kétévente esedékes. Ezt több faktor is befolyásolhatja, mint a vezetési stílus, az autó típusa és a fékrendszer műszaki állapota. Minden esetben a műszaki könyvben található gyártói instrukciókat kell követni, mivel az pontosan meghatározza a csereperiódus idejét.
A vezetés során is észlelhetünk olyan jeleket, ami a csere szükségességét jelzi. Ilyen például az, ha azt érezzük, hogy beeshet a fékpedál, vagy ha már megnövekedett a féktávolság. Ezek súlyos műszaki hibát is jelezhetnek. Nem érdemes megvárni a jelentkezésüket, mindig időben végezzük el a fékfolyadék cseréjét.
A csere lépései
Maga a művelet viszonylag egyszerűen megoldható, mindössze négy lépésből áll. Az első a régi fékfolyadék eltávolítása, amihez a főhengerről kell eltávolítani a kupakot és leengedni. A második lépés feltölteni a rendszert az új folyadékkal. Utána leengedni a légtelenítő szelepet, ami a féknyereg hátulján található. Ez azért fontos, hogy a régi fékfolyadéktól és az esetleges légbuborékoktól garantáltan megszabaduljunk. Ezt minden féknyereg esetén meg kell ismételni, közben pedig újratölteni a folyadékot, hogy optimális szinten maradjon. Webáruházunk kínálatában többféle fékfolyadék is elérhető.