Az már nyilvánvaló, hogy olajozás nélkül hamar elkopik a lánc. Valószínűleg az sem lep meg senkit, hogy a rozsda is felütheti a fejét egyes láncszemeken és ezt követően elég alaposan eluralkodik majd a teljes felületén. Kis idő múlva pedig használhatatlanná válik. Ez nemcsak a lánc cseréjét teszi indokolttá, hanem kárt tehet a motorban is, ha a lánc gyakran beragad. Mindez megelőzhető a lánckenő olaj használatával.
Miért olyan hatékony a lánckenő olaj?
Mert egy védőbevonatot képez a láncszemeken, amelyek ezáltal ellenállóbbá válnak a fizikai és kémiai tényezőkkel szemben. Csökken a kopás mértéke és a bevonatnak köszönhetően víztaszító hatás érhető el, ami igen hatékony a korrózió ellen. Az alkalmazása egyszerű, mivel annyi a dolgunk, hogy azt az erre kialakított tartályba adagoljuk. Érdemes minden használat előtt meggyőződni arról, hogy van-e még elég lánckenő olaj a tartályban. Ha van, de a kenés mégsem történik meg, akkor ellenőrizzük, hogy el van-e dugulva az adagolónyílás, mert akár ez is előfordulhat. Ezt egyszerűen ellenőrizhetjük, ha egy papírlap előtt megpörgetjük a gépet. Ha a lánc olajcseppeket fröcsköl a papírra, akkor a kenése adott.
Akármilyen olaj megfelel? Erre egyértelműen nem a válasz! Soha ne használjunk például háztartási napraforgó olajat, mert az hamar lerakódik az olajpumpában. A motorolajat szintén nem erre a célra fejlesztették ki. A láncfűrész csak úgy fröcsköli a motorolajat, amitől sokkal több fogy a kelleténél, tehát egyáltalán nem gazdaságos a használata. Munka közben ajánlott figyelni az olajszintet, mert ha közben kifogy, akkor károsodik a lánc és a láncvezető.